York YMCA Aquatic Club                                 8/21/2020 - 6:13 PM
              Prelim final Tri meet - 8/21/2020 to 8/23/2020               
                                MA 2045 AP                                 
 
 Event 2  Boys 400 Yard IM
=========================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McDermott, Will  17 York Y            4:09.18    4:12.52         20  
                 26.39        55.89 (29.50)
        1:28.98 (33.09)     2:01.49 (32.51)
        2:38.23 (36.74)     3:14.35 (36.12)
        3:43.35 (29.00)     4:12.52 (29.17)
  2 Welker, Nathan   15 York Y            4:23.30    4:17.84         17  
                 26.34        56.92 (30.58)
        1:29.30 (32.38)     2:01.67 (32.37)
        2:39.70 (38.03)     3:18.60 (38.90)
        3:48.35 (29.75)     4:17.84 (29.49)
  3 Fatta, Kaden L   13 York Y            4:35.17    4:24.93         16  
                 27.81        59.31 (31.50)
        1:34.25 (34.94)     2:08.83 (34.58)
        2:45.45 (36.62)     3:23.31 (37.86)
        3:53.91 (30.60)     4:24.93 (31.02)
  4 Henry, Christia  14 York Y            4:32.10    4:28.75         15  
                 27.61        59.07 (31.46)
        1:33.69 (34.62)     2:07.56 (33.87)
        2:46.29 (38.73)     3:25.63 (39.34)
        3:57.51 (31.88)     4:28.75 (31.24)
  5 Kim, Stanley T   16 PAY               4:32.89    4:30.09         14  
                 26.58        57.50 (30.92)
        1:33.82 (36.32)     2:08.95 (35.13)
        2:48.98 (40.03)     3:28.91 (39.93)
        4:00.47 (31.56)     4:30.09 (29.62)
  6 Florio, Paul J   16 PAY               4:31.61    4:31.22         13  
                 27.84      1:00.35 (32.51)
        1:35.22 (34.87)     2:10.38 (35.16)
        2:50.09 (39.71)     3:30.70 (40.61)
        4:02.17 (31.47)     4:31.22 (29.05)
  7 Ferenz, Matthew  14 PAY               4:35.75    4:42.58         12  
                 29.34      1:03.35 (34.01)
        1:38.94 (35.59)     2:14.24 (35.30)
        2:55.53 (41.29)     3:37.70 (42.17)
        4:11.04 (33.34)     4:42.58 (31.54)
  8 Bingaman, Jasen  17 York Y            4:59.75    4:48.27         11  
                 29.44      1:04.64 (35.20)
        1:41.70 (37.06)     2:18.93 (37.23)
        3:00.42 (41.49)     3:43.06 (42.64)
        4:16.00 (32.94)     4:48.27 (32.27)
  9 Schwalm, Grant   14 York Y                 NT    4:57.54          9  
                 32.36      1:08.74 (36.38)
        1:47.20 (38.46)     2:25.26 (38.06)
        3:06.69 (41.43)     3:49.16 (42.47)
        4:23.97 (34.81)     4:57.54 (33.57)
 10 O'Leary, Michae  14 York Y            5:02.75    4:57.57          7  
                 30.43      1:06.00 (35.57)
        1:45.23 (39.23)     2:24.35 (39.12)
        3:07.72 (43.37)     3:50.60 (42.88)
        4:25.42 (34.82)     4:57.57 (32.15)
 11 Sevelis, Mantas  16 UMLY              4:59.61    4:58.29          6  
                 30.30      1:06.01 (35.71)
                                2:26.55 ( )
        3:07.90 (41.35)     3:51.12 (43.22)
        4:26.17 (35.05)     4:58.29 (32.12)
 12 Wright, Tyler J  14 York Y            4:51.06    4:59.90          5  
                 29.66      1:04.08 (34.42)
        1:44.13 (40.05)     2:25.58 (41.45)
        3:08.22 (42.64)     3:51.78 (43.56)
        4:25.38 (33.60)     4:59.90 (34.52)
 13 Ferenz, Tyler J  13 PAY               5:11.89    5:07.13        
                 31.24      1:06.28 (35.04)
        1:45.62 (39.34)     2:23.43 (37.81)
        3:10.67 (47.24)     3:57.89 (47.22)
        4:33.86 (35.97)     5:07.13 (33.27)
 -- Hussin, Jack G   17 PAY               4:27.56         NS        
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 2                  
 
  1. York YMCA Swimming                100   2. Phoenixville YMCA Swim Team        39
  3. Upper Main Line YMCA                6